Robot Astronot VALKYRİE Mars’ı keşfedecek

Robot Astronot VALKYRİE Mars’ı keşfedecek

Erhan Sandal 29.01.2017

Önce basit bir kamera ve aylarca beklenen resimler sonra uydular ve ardından daha akıllı robotlar. Şimdi de sıra androidler de. İnsan oğlunun merakı ve keşfetme duygusu bitmek bilmiyor. Sonra olarak marsa daha akıllı ve insansı bir robot gönderilecek. Bu insansı robotu yakından tanıyalım.

ROBOT ASTRONOT VALKYRİE MARS’I KEŞFEDECEK

Önce basit bir kamera ve aylarca beklenen resimler sonra uydular ve ardından daha akıllı robotlar. Şimdi de sıra androidler de. İnsan oğlunun merakı ve keşfetm ...

Nasa mühendisleri tarafından tasarlanan  Valkyrie R5 robotunun işletim sistemi MIT yazılımıcıları tarafından yapılacak. İnsan boyutlarında olan robotun çok havalı olduğunu söyleyebiliriz.  Ayaklı bir cnc makine özellikleri eklenen robot uzayda kaynak yapmak, yük taşımak, hava kilidini açmak, hatta bilgisayar kullanmak gibi farklı işler için sökülebilir el ve ayaklara sahip olan Valkyrie R5 en ağır işlerde çalışacak ve insan astronotlara yardım edecek.

Nasa-Valkryie-MIT-Robot

Kısa süre önce vizyona giren mars filminde ki astronatlara benzeyen robot ağır işlerin üstesinden kolaylıkla gelebilecek. Klasik tekerli robotların yapamadığı birçok işlemi kolaylıkla gerçekleştirmesi beklenen robor araç kullanmak gibi özelliklere de sahip olacak. Özellikle uzay madenciliği kavramlarını duyduğumuz bu günlerde insaların çalışamayacağı ağır radyosyonlu ve aşırı koşullarda rahatlıkla iş görecek robotların hayata geçmesini merakla bekliyoruz.

Nasa-Valkryie-MIT-Robot

Her ne kadar gelişmiş özellikleri olsada yapay zeka kavramın da olduğu gibi haraket dinamiklerinde de almamız gereken çok yol olduğu açık. Testleri yapılan robot şuan için dünya ortamında insanla ağır güç haricinde ince hareketler de yarışıbilecek kabiliyette olmadığını belirtmek gerekli. Özellikle yapılan koşu testlerinde pek başarılı olmadığını dikkat çekmek gerekiyor. Boston dynamics gibi firmaların yaptığı çalışmalar ile bu konuda kısa sürede çok yol alınabilir.

Nasa-Valkryie-MIT-Robot

Etiket:
robot | yapay zeka | Boston dynamics | VALKYRİE | insansı robot |

Erhan Sandal
Benzer Paylaşımlar

Henuz hiç yorum yapılmadı...
Yorum Yazınız

Adınız mail adresiniz ve yorum kısmına yorumunuzu yazıp gönderiniz.Benzer Videolar

Reklam

esular, kbalosuz akıllı sulama asistanınız, Kablosuz otomatik uzaktan sulama

Reklam

Lora,Lorawan gateway ve kablosuz veri toplayıcılar
BAĞLAN & TAKIP ET (@zobakit)
Pupüler Videolar

HABER KAYNAĞI

En son gelişmelerden haberdar olmak için mail gurubumuza katılın

Reklam

esular, kbalosuz akıllı sulama asistanınız, Kablosuz otomatik uzaktan sulama

Reklam

Lora,Lorawan geliştirme kitleri, Kablosuz haberleşme modülleri