Tesla'dan dünyanın en büyük Powerpack pil depolama projesi

Tesla'dan dünyanın en büyük Powerpack pil depolama projesi

Erhan Sandal 31.01.2017

Tesla  dünyanın en büyük Powerpack pil depolama projesini güney California gerçekleştiriyor. Powerpack bildiğiniz gibi teslanın pil grubu ürünü.

Tesla'dan dünyanın en büyük Powerpack pil depolama projesi

Tesla  dünyanın en büyük Powerpack pil depolama projesini güney California gerçekleştiriyor. Powerpack bildiğiniz gibi teslanın pil grubu ...

Tesla’nın Powerpack ticari ürünü güneş den ve elektrik dağıtım şebekesin den (en az enerji tüketimi olduğu zamanlar)  enerji depolayarak enerjinin fiyat artışı olduğu zamanlarda kullanıma imkan sağlayan bir pil grubu modelidir. Mira Loma'da kullanılacak her bir Powerpack bölmesinde 16.000 adet lityum iyon pil hücresi bulunur ve bu da paket başına 210 kWh'den fazla güç depolayabilmesine olanak tanıyor. Özellikle boşa giden enerjinin depolanmasına ilişkin çok büyük bir proje olarak değerlendirebiliriz. 

Bilindiği gibi ülkemizde de yaygınlaşan güneş enerjili sistemlerin klasik kullanım şekli üretilen enerjinin şebekeye verilmesine dayanmaktadır. Enerji politikası ve dengesi iyi ayarlanamaz ise şebekeye verilen bu enerji gereksiz olabilmekte ve boşa gitmektedir. Özellikle güneş'ten üretimin maksimuma çıktığı zaman ile enerji talebinin ters orantılı olduğunu düşünürsek bu enerjinin büyük bir kısmının boşa gittiğini belirtmek gerekli. İşte bu boşa giden enerjiyi depolamak giderek önem kazanmakta. Tesla'nın yaptığı proje de tam bura da önem arz ediyor. Enerjinin depolanması son günler'de en büyük proje ayaklarından.

Tesla Powerpack

Straubel, bu tür teknolojilerin 5 ila 10 yıl önce mümkün olmadığını kaydeden Straubel, Mira Loma'daki Powerpack'lerin nispeten küçük ayak izi göz önüne alındığında benzeri görülmemiş bir depolama alanı sağladığını belirtti.

Powerpack'ler Tesla'nın büyük Gigafactory'sinde, Nevada Sparks'da üretilmektedir. Aşağıda bu fabrikanın boyutlarını görebilir ve Gigafactory denmesinin sebebini anlayabilirsiniz

Gigafactory ile ilgili görsel sonucu

SCE, Tesla'ya geçen sonbaharda Mira Loma projesi için sözleşme imzaladı, ayrıca Tesla enerji ticaretini bir süredir kurmak için uğraşıyor. Bugüne kadar 18 ülkede 300 megawatt saatlik Tesla pilleri kullanıldı.

Etiket:
Tesla | powerpack | Pil | güneş enerjisi | gigafactory |

Erhan Sandal
Benzer Paylaşımlar

Henuz hiç yorum yapılmadı...
Yorum Yazınız

Adınız mail adresiniz ve yorum kısmına yorumunuzu yazıp gönderiniz.Benzer Videolar

Reklam

Lora,Lorawan gateway ve kablosuz veri toplayıcılar
BAĞLAN & TAKIP ET (@zobakit)
Pupüler Videolar

HABER KAYNAĞI

En son gelişmelerden haberdar olmak için mail gurubumuza katılın

Reklam

Lora,Lorawan geliştirme kitleri, Kablosuz haberleşme modülleri