Çok basit malzemelerle beyin kontrollü biyonik kol nasıl yapılır?

Çok basit malzemelerle beyin kontrollü biyonik kol nasıl yapılır?

Erhan Aktan 31.03.2017

Bali'deki küçük bir köydeki bir adam evde hurda metalden işleyen bir biyonik kol oluşturduğunu iddia ettiğinde, yerel bir his haline geldi. Ancak arkasındaki teknoloji konusunda ciddi şüpheler doğduysa da, BBC Endonezya'sının Christine Franciska köylülerini hikayesinin mistik yönüyle büyülediğini fark etti.

Bali'deki küçük bir köydeki bir adam evde hurda metalden işleyen bir biyonik kol oluşturduğunu iddia ettiğinde, yerel bir his haline geldi. Anc ...

Balinese'nin başkenti Denpasar'dan yerel basında "cyborg" ya da "Iron Man" olarak adlandırılan adamın evi olan Karangasem'deki Nyuhtebel Köyü'ne ulaşmak iki saat sürüyor.

Ben, Bali'deki küçük bir kasabada 31 yaşındaki bir kaynakçı olan Wayan Sumardana, altı ay önce bir sabah uyandıktan sonra sol kolundaki hissi kaybettiğini söyledi.

"İlk bakışta hafif bir darbe olduğunu düşündüm, ancak doktorum neler olup bittiğini açıklamadı, şamana git dedi ama şamanlar da vazgeçti" dedi.

"İki ay boyunca hiç çalışamadım, yargılandım, hiç param kalmadı, sonra da bu makineyi yaratma fikrim geldi" dedi.

bionic arm man

"Biyonik kola" olarak adlnadırılan cihaz - hurda metalden yapılmış ve cyborg filmlerinden esinlenmiş gibi görünen bir robotik mekanizma.

Sutawan olarak da bilinen Sumardana, üniversiteye hiç gitmedi ancak teknik orta öğretim okuluna gitti ve o günden beri elektrik mühendisliği konusunda takıntılı olduğunu söyledi. Fanlar, televizyon ve buzdolabı gibi ev elektroniğini sabitleyerek kaynakçı ve tamirci olarak çalışmakta.

"Biyonik kolu" hurda metallerden, lityum pillerden, dişli çarklardan, dinamo kablolarından ve diğer elektronik bileşenlerden ürettiğini söyledi.

Karısı ve üç oğluyla birlikte yaşadığı atölyesinde, her köşede hurda metal, plastik şişe yığınları, yıpranmış bir kanepe ve etrafında dolaşan tavuklarla dolu.

Ben geldiğimde gazeteciler ve meraklı köylüler doluydu. Bali valisi ziyaretini hazırlarken yerel hükümet yetkilileri ve polisler de oradaydı.

Fakat robot kolunun ortaya çıkışı pratik teknik bilgiyi mistisizm ile birleştirdi.

"Bu bir yalan dedektörü makinesi gibi," diyor. "Beynimden bir sinyal gönderiyorum ve bu mesaj makineyle yakalanıyor ve kolumu hareket ettiriyor."

"Bu makine basit ve herkes bunu başarabilir ve ben çok zeki değilim" diye ekliyor.

bionic arm man

bionic arm man

bionic arm man

Etiket:
biyonik kol | robot kol | Sumardana |

Erhan Aktan
Benzer Paylaşımlar

Henuz hiç yorum yapılmadı...
Yorum Yazınız

Adınız mail adresiniz ve yorum kısmına yorumunuzu yazıp gönderiniz.Benzer Videolar

Reklam

esular, kbalosuz akıllı sulama asistanınız, Kablosuz otomatik uzaktan sulama

Reklam

Lora,Lorawan gateway ve kablosuz veri toplayıcılar
BAĞLAN & TAKIP ET (@zobakit)
Pupüler Videolar

HABER KAYNAĞI

En son gelişmelerden haberdar olmak için mail gurubumuza katılın

Reklam

esular, kbalosuz akıllı sulama asistanınız, Kablosuz otomatik uzaktan sulama

Reklam

Lora,Lorawan geliştirme kitleri, Kablosuz haberleşme modülleri