Asus Tinker Board çıktı (Raspberry Pi 3'e yeni rakip)

Asus Tinker Board çıktı (Raspberry Pi 3'e yeni rakip)

Yasin Kayıhan 22.01.2017

Asus firmasının Raspberry Pi 3'e alternatif olarak geliştirdiği Asus Tinker Board piyasaya çıktı.  Asus 90MB0QY1-M0EAY0 Tinker Board diye geçen modul bir çok özelliği Raspberry Pi 3 ile aynı sayılır. 

Asus Tinker Board

Asus firmasının Raspberry Pi 3'e alternatif olarak geliştirdiği Asus Tinker Board piyasaya çıktı.  Asus 90MB0QY1-M0EAY0 Tinker Board diye ge&cc ...

Özellikle fiziksel boyutları ve bağlantı soket yerleşimi birebir aynı diyebiliriz. Bu benzerliklere karşın Asus Tinker Board işlemci ram ve ekran çözünürlüğü bakımından Raspberry Pi 3 den çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Asusun yaptığı açıklamaya göre ana amaçları piyasada çeşitlik yaratmak ve sistemlerin daha gelişmeşine yardımcı olmak olduğunu söylüyorlar.  Firma daha iyi görüntü (4k seviyelerinde),daha hızlı ethernet ve daha fazla işlem gücü ile daha iyi bir SOC bilgisayar deneyimi hedeflediklerini belirtiyor.  

Ürün özellikleri ise yukarıda ki gibi. Özelliklerden de anlaşılacağı gibi güçlü bir makine ile karşı kaşıyayız.  Enerji tüketimi ise 1080p HDMI bağlantısı ile birlikte 2.25W,ekran bağlantısı yok ise 2W seviyesinde. Ayrıca bordun maksimum enerji tüketimi 5W civarında.  Karşılaştırma adına Raspberry Pi 3 maksimum enerji tüketiminin 3.7W olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu enerji farkınında işlemci ve diğer sistem özelliklerinin fazla olmasından kaynaklandığı belli. Aşağıdaki resimde bu karşıaştırmanın ayrıntılarını görebilirsiniz.

Asus Tinker Board  Raspberry Pi gibi içerisinde Debian işletim sistemi ile birlikte gelmekte. Ayrıca board OpenSUSE,Kodi  gibi diğer açık kaynak kodlu işletim sistemlerini de desteklemekte.

Bordun fiyatında bahsetmek gerekirse Asus Tinker Board €55 olarak blirlenmiş.  Raspberry Pi 3 modelinin fiyatı ise €34 idi. 

 

Etiket:
yok

Yasin Kayıhan
Benzer Paylaşımlar

Henuz hiç yorum yapılmadı...
Yorum Yazınız

Adınız mail adresiniz ve yorum kısmına yorumunuzu yazıp gönderiniz.