İş Kuran Genç Girişimciye 3 Yıl Vergi Yok

İş Kuran Genç Girişimciye 3 Yıl Vergi Yok

Yasin Kayıhan 23.06.2017

Yeni iş yeri açan 29 yaşını doldurmamış genç girişimciler, 3 yıl vergi ödemeyecek

Yeni iş yeri açan 29 yaşını doldurmamış genç girişimciler, 3 yıl vergi ödemeyecek

İster kafe açsın ister yüksek teknoloji üretsin ne iş yaptığı önemli değil. Tek şart 29 yaşını doldurmamış olmak. İlk defa vergi mükellefi olan’ genç girişimcinin yıllık kazancının 75 bin liraya kadarına üç yıl vergi alınmayacak.

Şahıs Şirketi Olmalı

Vergi avantajı üç yıl sürüyor. Avukat ve eczacılar mesleki faaliyetlerini şirket olarak (Kurumlar Vergisi mükellefi) zaten yürütemiyor. Ancak şahsen Gelir Vergisi mükellefi olabiliyor. Bu avantajdan yararlanmak isteyen diğer alanlardaki genç girişimcilerin şirket olarak (anonim veya limited) değil, şahsen faaliyet göstermeleri gerekiyor.

ANONİM ŞİRKETE YOK

Anonim ve limited şirketler, Kurumlar Vergisi mükellefi olduklarından ‘genç girişimci Gelir Vergisi teşvikinden’ yararlanamıyor. Kollektif şirket ve adi ortaklıkta; ortaklar bizzat Gelir Vergisi mükellefi olduklarından teşvikten yararlanabiliyor. Bu yolla 100 bin lira kazançta 22 bin 300 lira avantaj sağlamak mümkün.

ÖRNEK HESAPLAMA

Her ikisi de 2017’de 100 bin lira kazanç sağlayacak iki işletme olsun. Teşvikten yararlanmayan (genç işletmeci olmayan ya da şirket olan) 26 bin 650 lira Gelir Vergisi ödeyecekken, teşvikten yararlanan genç 4 bin 350 lira vergi ödeyecek. Dolayısıyla teşvikin sağlayacağı vergi avantajı, 22 bin 300 lira.

Etiket:
girişimci | startup | vergi desteği | vergi |

Yasin Kayıhan
Benzer Paylaşımlar

Henuz hiç yorum yapılmadı...
Yorum Yazınız

Adınız mail adresiniz ve yorum kısmına yorumunuzu yazıp gönderiniz.