3 Aylar Nedir? 3 Aylar Ne Zaman Başlıyor?

3 Aylar Nedir? 3 Aylar Ne Zaman Başlıyor?

- 05.03.2017

3 Aylar Nedir? 3 Aylar Ne Zaman Başlıyor?

3 Aylar Nedir? 3 Aylar Ne Zaman Başlıyor?

3 Aylar Nedir? 3 Aylar Ne Zaman Başlıyor?

Müslümanlar için Recep, Şaban ve Ramazan ayları önemlidir. Bu ayların başlangıcına 3 aylar denir. 3 ayların sonunda da Ramazan Bayramı gelir. Tüm Müslüman alemi için önemli olan 3 ayların başlangıç tarihi merak ediliyor. Regaib Kandili'nde sonra başlayacak olan 3 ayların özel duası haberimizde... İslam Peygamberi Hz. Muhammed (S.A.V) bu aylarda daha çok ibadet etmiş ve insanlara, bu aylarda ibadetlerin artırılmasını ve günahlardan kaçınılmasını tavsiye etmiştir.

3 aylar ne zaman başlıyor merak ediliyor. Müslümanlar için önemli aylardan olan 3 aylara sayılı günler kaldı. Peki 3 aylar hangi gün başlıyor 3 ayların önemi nedir. Regaib Kandili'nden sonra başlayan 3 aylara girişte okunacak dua hangisidir? Merak edilen soruların tüm detaylar haberimizde... Müslümanlar için önemli olan ‘Mübarek 3 aylar’ olarak da adlandırılan 3 aylara sayılı günler kaldı. 3 aylar 30 Mart Perşembe günü başlayacak. 3 aylar Recep ayı ile başlayacak, Şaban ayı ile devam edip Ramazan ayının bitmesiyle son bulacak.

3 AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Müslümanlar için önemli olan ‘Mübarek 3 aylar’ olarak da adlandırılan 3 aylara sayılı günler kaldı. 3 aylar 30 Mart Perşembe günü başlayacak. 3 aylar Recep ayı ile başlayacak, Şaban ayı ile devam edip Ramazan ayının bitmesiyle son bulacak. Üç aylar veya Mubarek üç aylar, Hicri takvim'de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Faziletli sayıldığı için ibadetler artırılır, günahlardan en azından saygıdan dolayı sakınılır ve Ramazan ayına hazırlık yapılır.

ÜÇ AYLAR NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

İslam Peygamberi Hz. Muhammed (S.A.V) bu aylarda daha çok ibadet etmiş ve insanlara, bu aylarda ibadetlerin artırılmasını ve günahlardan kaçınılmasını tavsiye etmiştir. Müslümanların tutmakla yükümlü oldukları farz olan orucun Ramazan ayının tamamı oluşu, Recep ve Şaban aylarında, Hz. Muhammed'in zaman zaman oruç tutması bu aylarda yapılması gereken ibadetlerin başında oruç tutulması gerektiğini ifade etmektedir. Üç aylar içinde alışkanlık kazanılması gereken ibadetlerden biri de nafile namazlardır. Farz namazlarla beraber kıldığımız sünnetlere ilaveten, teheccüd, kuşluk, evvabin gibi nafile namazları da kılmaya alışkanlık kazanmaya çalışılmalıdır. Nafile ibadetlerinde Allah (c.c.) katında büyük ecri vardır. Konuyla ilgili bir hadiste "Allahü Teala buyuruyor ki, hiçbir kulum kendisine farz ettiğim şeylerden bence daha sevimli bir şeyle bana yakınlık kazanmamıştır. Nafile ibadetlerle durmadan bana yaklaşır. Nihayet onu severim" buyrulmaktadır.

İşte Efendimiz'in üç aylarda ettiği özel dua

Önce, üç aylarımız boyunca hep tekrar edeceğimiz Efendimiz'in şu özel duasıyla girelim konumuza:

-Allah'ım, mübarek kıl bize Recep ve Şaban'ı; affımıza vesile eyle Şehr-i Ramazan'ı!

Evet, bugünden itibaren büyük bir aşk ve şevkle tekrar edeceğimiz duamız hep böyle olacaktır:

-Allah'ım, mübarek kıl bize Recep ve Şaban'ı; affımıza vesile eyle Şehr-i Ramazan'ı!

ÜÇ AYLAR DUALARI 

Bismillahirrahmanirrahim
 
Allahümme barik lena fi Recebe ve Şaban ve belliğna Ramazan vahtim lena bil’iman ve yessir lena bil’Kur’an
 
RECEB-İ ŞERİF DUALARI
 
10 Gün Subhanallahil Hayyi’l-Kayyûm
 
10 Gün Subhanallahil Ehadi’s-Samed
 
10 Gün Subhanallahil Gafuru’r-Rahîm
 
ŞABAN-I ŞERİF DUALARI
 
10 Gün Yâ Lâtif (Celle Şanühu)
 
10 Gün Yâ Rezzak (Celle Şanühu)
 
10 Gün Yâ Aziz (Celle Şanühu)
 
RAMAZAN-I ŞERİF DUALARI
 
10 Gün Yâ Erhamerrâhimin
 
10 Gün Yâ Gaffârezzünûb
 
10 Gün Yâ Atikarrikab
 
Not: Bu dualar, günde en az yüzer defa okunmalıdır.

Etiket:
3 aylar nedir | 3 aylar ne zaman başlıyor | 3 ayların tarihi |

-
Benzer Paylaşımlar

Henuz hiç yorum yapılmadı...
Yorum Yazınız

Adınız mail adresiniz ve yorum kısmına yorumunuzu yazıp gönderiniz.