5g Nedir? Ne İşe Yarar?

5g Nedir? Ne İşe Yarar?

Yasin Kayıhan 16.09.2019

 5G’nin amacı telefonlarımızda müthiş hızlarda internete bağlanıp facebook, Twitter, Instagram gibi uygulamalara daha hızlı girmek, Youtube ve film izleme sitelerinden daha hızlı video izlemek midir? 

5g nedir, 5g teknolojileri, 5g IoT

 5G’nin amacı telefonlarımızda müthiş hızlarda internete bağlanıp facebook, Twitter, Instagram gibi uygulamalara daha hızlı girmek, Youtube ve film izlem ...

5G, LTE ve 4G teknolojisinden sonra gelecek olan 5. nesil mobil telekominikasyon hizmetidir. 2020 yılında dünyada yer etmeye başlayacak olan teknolojide veri aktarım hızı gigabit seviyelerinde olacaktır. 3G’de bu hız 28 Mbit, 4G’de ise 100 Megabit’leri telefonlarımızda görmüştük. Peki 5G’nin amacı telefonlarımızda müthiş hızlarda internete bağlanıp facebook, Twitter, Instagram gibi uygulamalara daha hızlı girmek, Youtube ve film izleme sitelerinden daha hızlı video izlemek midir? Dünya bu teknolojinin gelişimini neden desteklemektedir ve desteklemekteki amaçları nedir?

Evet 5G hayatımıza girdiğinde muazzam internet hızı sağlayacaktır fakat bu hızın amacı TV’lerde gazetelerde dergilerde yer aldığı gibi saniyeler ölçüsünde internet sitesinden film indirmek değildir. Bu teknoloji IoT olarak bugünlerde sıklıkça duyduğumuz Nesnelerin interneti olayının alt yapısıdır denilebilir.

5G kablosuz erişimin yetenekleri ve yapabilecekleri önceki nesil mobil iletişimlere göre daha fazla ve gelişmiştir. Yüksek veri oranları, çok düşük gecikme, ultra yüksek güvenirlik, enerji tasarrufu, olağanüstü cihaz yoğunluğu ve LTE geliştiricilerin farkına vardığı yeni radyo erişim teknolojisi 5G’nin yetenekleri arasında gösterilebilir. 5G’nin anahtar teknoloji bileşenleri; geniş ve yüksek frekanslı bandlar, erişim bütünleme (backhaul integration), cihazdan cihaza iletişim (device-to-device communication), çoklu anten aktarımı, sade tasarım ve esnek hat kullanımı sayılabilir.

5G teknolojisi Network topluluğunun kiliti olacaktır. Gittikçe artan yüksek trafikler ve artan yüksek bandgenişliği bağımlılığını destekleyebilecektir. Sayısı çok fazla olan cihazları birbilerine bağlayacak ve anlık ve çok güvenirlik gerektiren kritik uygulama ve operasyonlarda iletişimi sağlayabilecektir.

5G geniş bir alanda bir çok yeni uygulama alanı bulacaktır. Giyilebilir teknolojiler, akıllı evler, trafik kontrol/güvenliği, kritik altyapılar, endüstriyel süreçler, çok hızlı medya gönderimi, eğlence sağlık ve daha pek çok alanda insanları nesneleri makineleri birbirleriyle iletişim haline getirecektir.

Kaynak: esgsistem

Etiket:
5g nedir | nesnelerin interneti | iot | esg 5g gateway |

Yasin Kayıhan
Benzer Paylaşımlar

Henuz hiç yorum yapılmadı...
Yorum Yazınız

Adınız mail adresiniz ve yorum kısmına yorumunuzu yazıp gönderiniz.Reklam

esular, kbalosuz akıllı sulama asistanınız, Kablosuz otomatik uzaktan sulama

Reklam

Lora,Lorawan gateway ve kablosuz veri toplayıcılar
BAĞLAN & TAKIP ET (@zobakit)
Pupüler Videolar

HABER KAYNAĞI

En son gelişmelerden haberdar olmak için mail gurubumuza katılın

Reklam

esular, kbalosuz akıllı sulama asistanınız, Kablosuz otomatik uzaktan sulama

Reklam

Lora,Lorawan geliştirme kitleri, Kablosuz haberleşme modülleri